More Information

Caitlin Ben Dror Show Results

Aug 22, 2010

Results for the Caitlin Ben Dror Benefit Show, August 14th, 2010

High Point Intro through 1st level to Megan Cillo on Ace of Spades with a score of 76.07,

High Point 2nd level and above to Katie Miller on Snap Decision with a score of 66.19 and

High Point Everything Musical to our Pas de Deux riders Kate Brooks and Issetta on Golden Cloud and Cinders with a score of 74.5

We awarded three $500 local scholarships to Haley Rudacille, Erika Sentz and Megan Cillo and donated $1000 to the Loudon Therapeutic Riding Program at Morven Park.

Haley Rudacille was last year’s high point intro through 1st level, Megan was this year’s high point winner and Erika was high score intro level on her new horse that she just broke this past February.  I think we have selected some fine young riders.

Class Results Intro Test 1                                                                                                                 Class 1

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

8:00

 

Coriander

Emily Nelson

59.00

2

8:06

 

Bonnie Lass

Trish Stewart

54.50

3

8:12

 

Razmatz

Erika Sentz

66.00

1

Class Results Intro Test 2                                                                                                                 Class 2

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

8:18

 

Coriander

Emily Nelson

61.5

3

8:24

 

Bonnie Lass

Trish Stewart

58.5

5

8:30

 

Razmatz

Erika Sentz

68.00

1

8:36

 

Gossip Girl

Dorothy Schauer

59.5

4

8:42

 

Baylin

Jillian Neville

67.5

2

Class Results Training Level Test 1Limit                                                                                       Class 3

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

8:48

 

Gossip Girl

Dorothy Schauer

60.00

4

8:54

 

Baylin

Jillian Neville

69.13

2

9:00

 

Sealed with a Twist

Jenny Clayton

65.65

3

9:06

 

Sun Stream Cove

Ruth Frey

70.00

1

Cass Results Training Level Test 1                                                                                                 Class 4

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

9:12

 

My Silver Majesty

Laura Ruark

54.78

2

9:18

 

Gisella

Karen

59.57

1

Class Results Training Level Test 2                                                                                                Class 5

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

9:24

 

Sun Stream Cove

Ruth Frey

69.64

4

9:30

 

My Silver Majesty

Laura Ruark

54.29

7

9:36

 

Checko Decko

Ann Smoot

59.64

6

9:42

 

Sealed with a Twist

Jenny Clayton

73.21

2

9:48

 

Tobias Cool Man

Haley Rudacille

72.86

3

9:54

 

Ace of Spades

Morgan Cillo

76.07

1

10:00

 

Rocky Meadow’s Pete

Laurie Naugle

64.64

5

BREAK 10:10-10:20


Class Results Training Level Test 3                                                                                                Class 6

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

10:20

 

Zurick

Denise Nader

65.2

2

10:26

 

NR Isabella

Nancy Radtke

62.4

4

10:32

 

Checko Decko

Ann Smoot

58.8

6

10:38

 

Rocky Meadow’s Pete

Laurie Naugle

59.2

5

10:44

 

Brass Band

Ginger Parker

63.2

3

10:50

 

Ace of Spades

Morgan Cillo

67.20

1

Class Results Training Level Test 4                                                                                                Class 71

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

10:56

 

Zurick

Denise Nader

64.4

2

11:03

 

Vanity

Kelsey McGuinn

64.8

1

Class Results 1st Level Test 1 Limit                                                                                                 Class 8

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

11:10

 

NR Isabella

Nancy Radtke

58.00

1

Class Results 1st Level Test 2                                                                                                            Class 10

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

11:18

 

Finnigans Wake

Mary Sue McCarthy

scratch

 

11:26

 

Icastico

Ann Yellet

62.22

1

Class Results 1st Level Test 3                                                                                                            Class 11

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

11:34

 

Chase Me

Shelley Caplan

70.57

1

11:42

 

Finnigans Wake

Mary Sue McCarthy

scratch

 

Class Results 1st Level Test 4                                                                                                            Class 12

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

11:50

 

Chase Me

Shelley Caplan

68.95

1

Lunch

Sound Check 12:00– restaurant raffle winner announced along with our scholarship winners

Classes resume at 12:45


Musical Freestyle

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

12:45

TR

Tobias Cool Man

Haley Rudacille

66.67

2

12:55

2nd

Snap Decision

Katie Miller

66.67

1

Class Results Pas de Deux

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

1:10

INT

Golden Cloud/Cinders

Kate Brooks/Issetta

74.5

1

Class Results 4th Level

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

1:20

 

Xena

Jackie Hyde

63.49

1

Class Results 2nd Level Test 1                                                                                                          Class 13

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

1:30

 

Saying Grace

Dona Ruth

Scratch

 

1:40

 

R Riviera

Holly Van Sant

scratch

 

1:50

 

P Personal Boy

Scott Nickel

61.84

1

Class Results 2nd Level Test 2                                                                                                          Class 14

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

2:00

 

Snap Decision

Katie Miller

Scratch

 

2:10

 

Saying Grace

Dona Ruth

Scratch

 

2:20

 

Riviera

Holly Van Sant

scratch

 

2:30

 

Personal Boy

Scott Nickel

61.62

1

Class Results 2nd Level Test 4

TIME

#

HORSE

RIDER

SCORE

PLACE

2:40

 

Snap Decision

Katie Miller

66.19

1

15 minutes after last class Auction Winners, Raffle Winners, followed by our

High Point Awards Ceremony and Photos

Return
Page last Updated: 25-May-10